Předsudky

8. února 2015 v 16:29 | MartinaAyko
Tentokrát téma týdne 'Předsudky'
Předsudky, snad každý zná tohle slovo. Každý si určitě dělá předsudky. Každý z nás...


Když se na předsudky podíváme obecně, jde vlastně o zakořeněný názor, který se vlastně skládá jen na pouhém mínění čii předpokladu a naopak není založen na spolehlivém poznání, či zjištění dané věci.
Teď si to vezměme z jiného úhu. Když se nad tím zamyslím, i já jsem měla ohledně jistých věcí dost předsudky a... a hodně krát jsem se opravdu mýlila. Vezměme si, že přijdeme mezi novou skupinu lidí, ve které nikoho neznáte. Když se rozhlédnete kolem sebe a prohlédnete si lidi okolo sebe, o každém si utvoříte názor,... utvoříte si o něm předsudek. Váš předsudek může být pozitivní, ale i v jisté míře docela negativní. Přeci jen, předsudky jsou založeny na faktu, že vznikají "předem", dříve než si člověk stačí poznat jaký ten člověk doopravdy je. Ale samozřejmě si neděláme předsudky jen o lidech, ale i situacích, skupinách či rasách. Je mnoho věcí o kterých si můžeme dělat předsudky, ale myslím si, že nikdo z nás si nevytváří jen ty pozitivní. Třeba například, když jsem v září loňského roku přišla do nové třídy, byla jsem vůči těm lidem plná spíše negativních předsudků, ale časem jsem zjistila, že ti lidé, o kterých jsem si dělala ty nejvíce špatné předsudky, jsou vlastně docela fajn lidé. Myslím, že předsudky jsou pro naší mysl spíše zlo než pozitivum. Tím však nechci říct, že by jsme si na věci neměli dělat názory, ale občas by jsme se měli zamyslet, jestli není třeba trochu brzy na to, aby jsme si na danou situaci udělali názor. Protože když uděláme názor brzy, uděláme si předsudek a můžeme díky němu, občas taky šlápnout docela vedle. Proto, nesuďte lidi, věci, situace, ale i cokoli jiného hned podle prvního pohledu. Dejme tomu trochu prostoru a omezme své předsudky.
 


Komentáře

1 Mič Mič | Web | 8. února 2015 v 16:43 | Reagovat

ja nejak nemám predsudky voči nikomu... jednoducho neriešim :D

2 MartinaAyko MartinaAyko | E-mail | Web | 8. února 2015 v 16:54 | Reagovat

[1]: Tak to máš dobré. Já už také nedělám tolik předsudků jako dříve, ale pořád tam jsou. Ale máš pravdu, je lepší to prostě neřešit ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama